Zonguldak Gezilecek YerlerZonguldak'ta Görülmesi Gereken Yerler


Zonguldak Şehri Hakkında Bilgiler

Zonguldak Türkiye’nin batı Karadeniz bölgesinde yer alan hem turizm hem ticaret hem de kömür madeni merkezidir. Limanlarıyla diğer ülkelerde yapılan deniz ticaretinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye’nin en zengin kömür madenleri de burada yer almaktadır. Zonguldak ve civarındaki kömür madenleri ilk defa Fransızlar tarafından işletilmeye başlamış ve günümüze kadar aktif bir şekilde gelmiştir. Sınır komşuları Batın, Karabük, Düzce ve Bolu’dur. Karadeniz bitki örtüsü görülmektedir ve yıl boyu yoğun yağış almaktadır. Bu yüzden yeşilliği ve doğasıyla tıpkı bir cennet gibidir. Ayrıca Karadeniz kıyıları da muhteşem deniz manzarası ile gözlerinize hitap edecektir.

Zonguldak’ta Gezilecek Yerler

Zonguldak şehri gezip görülecek yerler bakımından oldukça zengindir. İşte sizlere Zonguldak’ta gezilecek yerler listesi:
Zonguldak Maden Müzesi (Merkez İlçe)
Gökgöl Mağarası (Merkez İlçe)
Fener Bölgesi (Merkez İlçe)
Kapuz Plajı (Merkez İlçe)
Uzunmehmet Anıtı (Merkez İlçe)
Şarjöman Rapid İskelesi (Merkez İlçe)
Harmankaya Şelalesi (Merkez İlçe-Elvanpazarcık)
Kent Ormanı (Merkez İlçe-Elvanpazarcık)
Kdz. Ereğli Müzesi (Kdz. Ereğli)
Cehennemağzı Mağaraları (Kdz. Ereğli)
Alemdar Gezi Müzesi (Kdz. Ereğli)
Bozhane ve Fetih Çınarları (Kdz. Ereğli)
Kdz. Ereğli Kalesi (Kdz. Ereğli)
Krispos Anıt Mezarı (Kdz. Ereğli)
Filyos Tieion Antik Kenti (Çaycuma-Filyos)
Kadıoğlu Köyü Mozaik Kazı Alanı (Çaycuma)
Filyos Kuş Cenneti (Çaycuma-Filyos)
Göldağı Tabiat Parkı (Çaycuma)
Anıt Porsuk Ağacı (Alaplı-Gümeli)
Gümeli, Bölüklü ve Bacaklı Yaylaları (Alaplı-Gümeli)
Devrek Bastoncular Çarşısı (Devrek)
Madencioğlu Şelalesi (Devrek)
Bostandüzü Ormaniçi Dinlenme Alanı (Devrek)
Çanakçılar A.Ş. Özel Müzesi (Gökçebey)
Gökçebey Süzek Kanyonu Macera Parkuru
Gökçebey Herkime Köyü- Herkime Evleri

Zonguldak’ta Ne Yenir?

Bir şehrin mutfak kültürü o bölgenin bitki örtüsü, yetiştirilen ürünler, ekonomik durumundan ve coğrafi konumundan etkilenmektedir. Zonguldak şehrinde arazi yapısı engebeli olduğu için tarım alanları oldukça azdır. Ancak çeşitlilik bakımından zengindir. Buğday, arpa, mısır, çavdar, yulaf, mısır, bakla, fasulye, karalâhana, pırasa, ıspanak, fındık, elma, dut, ceviz, kestane, kızılcık, kiraz ve daha birçok meyve sebze iklime uygun olarak yetiştirilmektedir. Yeşilliklerin bol olması nedeni ile yemek çeşitleri de bundan etkilenmiştir. Zonguldak’ta sosyoekonomik durum çok fazla iyi olmadığından kolay ve basit malzemelerde yapılan yemekler daha meşhurdur. Uğmaç çorbası, Malay gibi yemekler hem az malzeme hem de pratik olduğu için yörenin meşhur yemeklerindendir. Peki; Zonguldak’ta ne yenir? Zonguldak ziyaretlerinizde mutlaka Uğmaç Çorbası, Malay, Cevizli dolma, Tirit, Pırasalı mancar, Yaprak sarma, Cizleme, Keşkek gibi meşhur tatları mutlaka denemelisiniz.

Zonguldak’ta Nerede Kalınır?

Zonguldak’ta hem belediyeli belgeli hem de bakanlık belgeli birçok konaklama yeri mevcuttur. Her isteğe hitap eden tarzda konaklama türlerinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Pansiyondan otele, misafir evinden öğretmen evine birçok seçenek bulunmaktadır. Zonguldak’ta nerede kalınır diye düşünüyorsanız ve özellikle yaz tatili için Zonguldak’ı ziyaret edecekseniz kıyı şeridindeki otel ve pansiyonları tercih edebilirsiniz. Özellikle Çaycuma ve Karadeniz Ereğlisi ilçelerindeki konaklama türlerini incelemenizi öneririz. Tarihi milattan önceki dönemlere dayanan ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çeken Zonguldak şehrini mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Zonguldak Nerede Harita