Adıyaman Gezilecek YerlerAdıyaman'da Görülmesi Gereken Yerler

Adıyaman Hakkında


Adıyaman, Türkiye coğrafyasında Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunmakta olan bir şehirdir. Adıyaman şehrinin Kuzeyinde Malatya şehri, Batısında Kahramanmaraş şehri, Güneybatısında Gaziantep şehri ve Güneydoğusunda Şanlıurfa şehri bulunmaktadır. Adıyaman şehrinde merkez ilçe de dahil olmak üzere 9 ilçe ve 406 köy vardır. Adıyaman şehrinin ilçeleri sırasıyla; Merkez, Çelikhan, Besni, Kahta, Gerger, Gölbaşı, Samsat, Tut ve Sincik'tir. Adıyaman şehrinin coğrafi konumu 370 25'- 380 11' kuzey enleminde bulunmakta, 370- 390 doğu boylamında yer almaktadır. Adıyaman şehrinin yüzölçümü 7,614 km²'dir fakat bu ölçüme göller de dahil olduğunda artmakta ve 7,871 km² olmaktadır.

Adıyaman şehri, tarihte bilinen en eski yerleşim kentlerinden birisidir. Şehirde bulunan Palanlı Mağarasında yapılmış incelemelerde kentin M.Ö. 40.000 küsur yıllara kadar uzandığı saptanmıştır.


Adıyaman Şehrinde Gezilecek Yerler?


Adıyaman şehri ülkemizin doğal güzelliklerini içinde barındıran antik bir şehirdir. Görülmesi ve keşfedilmesi gereken pek çok tabiat alanları ve tarihsel motifleri vardır. Bu sebeple Adıyaman şehrinde gezilecek yerler nerelerdir sorusunun da çok fazla seçeneği mevcuttur.


Nemrut Dağı Milli Parkı

Adıyaman şehri anıldığında akla ilk gelen gezi yerlerinden birisi hiç kuşkusuz Nemrut Dağıdır. Bu dağ Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunmakta ve Toros dağ sırasında yer almaktadır. Nemrut Dağı UNESCO Dünya Mirasları listesinde 1987 yılında yer almış ve 1988 yılında Nemrut Dağı Milli Parkı olarak korumaya alınmıştır. Geç Helenistik Dönem zamanlarında ki Kommagene Krallığı'nın haberleri, yazıtları ve heykelleriyle meşhur olan bu dağ için ilginç efsaneler anlatılmaktadır.


Keleş Konağı

Adıyaman'ın tarihi evlerinden çok özel bir örnek evdir. Adıyaman'ın merkezinde bulunmakta ve Ulucami'nin yakınlarında yer almaktadır. 2012 yılında Belediye tarafından restore edilmiş ve turizme kazandırılmıştır. Keleş Konağı'nın içinde Adıyaman'ı ve Güneydoğu yöresini yansıtacak birbirinden değerli objeler bulunmaktadır. Aynı zamanda Şanlıurfa, Gaziantep ve Mersin'den getirilmiş el dokumasıyla işlenmiş halılar ve el işi mobilyalar bu tarihi evi süslemektedir.


Oturakçı Pazarı

Oturakçı Pazarı, Adıyaman'ın şehir merkezinde bulunur. Bu şehre gelen turistler dönmeden önce mutlaka bu tarihi çarşıya uğramalıdır. Bu tarihi çarşıdan sevdiklerine hediye almak isteyen kişiler hediye alabilmekte şehrin anısını götürmek isteyen kişiler Adıyaman'ı yansıtan eşyalar alabilmektedir. Bu tarihi pazar içerisinde halı, kilim, heybe, çanta gibi pek çok yöresel ürün bulunmaktadır.


Müzeler

Şehir merkezinin güzel manzaralı yerinde, tek katlı ve geniş bir bahçeye sahip modern Adıyaman müzesidir. 1982 yılında hizmet vermeye başlamış ve günümüz dahilinde de hizmete devam etmektedir. Müzede Kalkolitik Döneminden kalma pişmiş topraktan kaplar, Tunç Çağının süs eşyaları, Paleolitik Dönemin balta, kesici ve delici aletleri vardır. Ayrıca Roma ve İslam Döneminden günümüze ulaşan seramik kaplar farklı dönemlere ait takılar, sikkeler, mühürler vb. Tarihi objeler bulunmaktadır.


Gerger Kanyonu

Atatürk Barajı ve Fırat Nehri'nin birleştiği noktada bulunur. Mavi ve yeşil gölün görüntüsü turistlere tam bir kartpostal görünümü sunmaktadır.


Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, Adana ve Malatya demiryolu istikametinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Gaziantep ve Malatya karayolu üzerindedir. Gölbaşı Gölleri Adıyaman şehir merkezinin 63 km batısında yer alır. Gölbaşı Gölleri içerisinde Gölbaşı, Azaplı ve İnekli gölleri bulunmaktadır. Gölbaşı Gölleri, 2008 yılında tabiat parkı sayılara korumaya alınmıştır.


Tarihi Harran Evleri

Adıyaman şehir merkezinden uzaklığı yaklaşık olarak 192km'dir. Şanlıurfa'nın yaklaşık olarak 50 km güneydoğusunda bulunan Harran Ovasında yer almaktadır. Tarihi Harran Evlerinin diğer bir adı da Konik Kubbeli Harran Evleridir. Yaklaşık olarak 250 yıllık bir geçmişe sahiptir.Adıyaman Şehrinde Ne Yenir?

Adıyaman şehrinde ne yenir yolu düşen turistler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Adıyaman'da mutlaka tadına bakmanız gereken yiyeceklerden birisi tüm Türkiye'ye ününü yaymış Adıyaman'ın yöresel yemeği olan çiğ köftedir. Adıyaman mutfağında en sevilen yemek çeşitlerinden birisi olan Besni Tavası da Adıyaman'dan ayrılmadan önce mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasındadır. Buhara pilavı, içli köfte, tevenk sarması, dövmeç, meyir çorbası da mutlaka deneyimlemeniz gereken yemek çeşitlerindendir. Şillik tatlısı, tene helvası, burma tatlısı, peynirli irmik helvası ve topak helvası da Adıyaman'ın en nadide tatlılarındandır.

Adıyaman Şehrinde Nerede Kalınır?

Adıyaman'da nerede konaklanır, Adıyaman şehrinde nerede kalınır vb. Sorular bu şehri görmeye gelen kişilerce merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Nemrut Dağı civarında bulunmakta olan Karadut Köyünde oteller vardır ve bu otellerin birçoğu havuzludur. Şehir merkezinde White Star Hotel, Hotel Antiochos, Hotel Grand İsias, Zeus Otel vb. Oteller bulunmaktadır. Daha pek çok otel ve pansiyon bulunmakta ve fiyatlar müşterilere verilen hizmete otelin bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.


Adıyaman Nerede Harita