Hakkari Gezilecek YerlerHakkari'de Görülmesi Gereken Yerler


Hakkâri Şehri Hakkında Bilgiler

Ülkemizin güzide şehirleri arasında bulunan Hakkâri Şehri Hakkında Bilgiler aşağıda detaylandırılmıştır. Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan kentin bilinen ilk ismi Çölemerik'tir. Tarihi ise Paleotik Çağ'a kadar uzanıp birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yüz ölçümü esas alındığında 47. büyük şehrimizdir. 2017 yılında yapılan nüfus sayımına göre kentte 275.761 kişi yaşamaktadır. Ülkemizin doğusunda yer alan Hakkâri bölgede olduğu gibi dağlık bir yöredir, hatta şehrin %88'i dağlarla kaplıdır. Cilo Dağı şehrin en önemli dağlarından olup 4.150 metre yüksekliğindedir. Şiddetli karasal iklim yaşanan kentte, yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Karasal iklime sahip olan kentte tarım ürünü olarak; başta buğday olmak üzere mısır, çavdar, arpa, patates, soğan, mercimek, pirinç yetişmektedir.


Hakkâri'de Gezilecek Yerler?

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Hakkâri kültürel mirasların ve doğanın iç içe bulunduğu mutlaka gezilip görülmesi gereken bir kenttir. Şimdi sizlere Hakkâri'de Gezilecek Yerler? Hakkında bilgi vereceğiz.

Şemdinli Taş Köprü, Koç Heykeli, Hakkâri Meydan Medresesi, Kaya Resimleri, Gagevran Köyü Kilisesi, Koçanis Kilisesi / Hakkâri Konak Kilisesi, Dev Evleri / Dirheler, Nasturi Kilisesi / Derav Kilisesi, Hakkâri Kaledibi Buluntuları, Urartu Mezarlığı, Hakkâri Peri Bacaları, Hakkâri Cennet Cehennem Vadisi, Seyithan Gölü, Merga Bütan Kayak Merkezi, Durankaya Yaylası, Kelat Sarayı, Zeynel Bey Medresesi bölgede görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır.


Hakkâri'de Ne Yenir?

Hakkâri'de Ne Yenir? Oldukça merak edilen bir konu olmaktadır. Hakkâri köklü bir geçmişe sahip olup bambaşka lezzetler ev sahipliği yapan, yemek kültürü gelişmiş bir kenttir. Hayvancılık kentin bir numaralı geçim kaynağıdır. Bu nedenle bol bol et yemekleri tüketilir. Bunun yanı sıra hamur işleri ve farklı çorbaları ile zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Biz de sizler için şehrin yöresel yemeklerini inceledik:

Kepaye, Doğaba, Otlu peynir, Gulul, Keşkek, Hakerun, Sengeser, Parmak kebabı, Yüksekova kebabı, Tandır ekmeği, Kemikli kavurma, Çevirmeli pilav, Aside tatlısı, Cembeli tatlısı, Lalaped tatlısı, Çukurca tahini deneyebilirsiniz.

Hakkâri'de Nerede Kalınır?

Hakkâri'deNerede Kalınır? merak edilmektedir. Şehirde konaklamak için tercih edilebilecek her bütçeye uygun küçük pansiyonlar, apart daireler ve 5 yıldızlı oteller mevcuttur.


Hakkari Nerede Harita