Maşukiye Gezilecek YerlerMaşukiye Gezilecek Yerler

Maşukiye Hakkında


Maşukiye, şelaleleri, meyve bahçeleri, ormanları ve dereleri ile doğa içerisinde vakit geçirmek isteyenlerin vazgeçilmez adresi olarak Kocaeli’de bulunmaktadır. Maşukiye ismi maşuk kelimesinden gelmekte yıllar boyunca çevre illerden balayı için çiftlerin tercihi olmuştur. 1860’lı yıllarda kurulmuş olan Maşukiye’de her mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir. Maşukiye’nin doğal güzellikleri ile âşıklar köyü olduğunun söylenmesinin yanı sıra Cumhuriyet döneminin ilk kadın belediye başkanı ile ilk kadın subayı da bu köyden çıkmıştır.


Maşukiye’nin Konumu ve İklimi


Maşukiye, İstanbul, Bursa, Sakarya ve Kocaeli gibi büyükşehirlere olan yakın konumu sayesinde hafta sonları çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Maşukiye’de yaz mevsimi sıcak ve kış mevsimi ise karlı ve soğuk geçtiği için en çok ziyaretçiyi bahar aylarında ağırlamaktadır. Maşukiye’de dere kenarında bulunan restoranlarda enfes bir alabalık yiyebileceğiniz gibi kara fırınlarda pişirilmekte olan ekmek ile birlikte has zeytinyağının tadına varabilirsiniz. Ayrıca kekikte bekletilmiş ızgara tavuk, kiremitte köfte, kiremitte peynir ve kiremitte kaşarlı mantar da yine bölgenin denenmesi gereken lezzetleri arasında yer almaktadır.Maşukiye Gezilecek Yerler

Maşukiye’nin en fazla ziyaretçi ağırlayan yeri ise Kartepe’nin zirvesinden başlayarak, Maşukiye’ye doğru uzanmakta olan Aygır Deresi’dir. Aygır Deresi’nin ardından Maşukiye’nin en rağbet gören yeri ise eşsiz göl manzarasına sahip olan Kuzu Yaylası’dır. Ayrıca Sapanca Gölü ile Kirazlı Yaylası’da Maşukiye’nin gezilmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır.

Maşukiye Konaklama

Eşsiz doğası, şelaleri, yemyeşil ormanları ve kuş cıvıltıları eşliğinde Maşukiye’de konaklamak isteyenler, Maşukiye’de bulunan bungalovlar, pansiyonlar ya da butik otelleri tercih edebilirler. Ayrıca Sapanca’da da konaklama yapılabileceği gibi kış mevsiminde ise kış sporların yapılabileceği Kartepe de konaklama için tercih edilebilir.


Maşukiye Nerede Haritamaşukiye'de kahvaltı maşukiye konaklama maşukiye nereye bağlı maşukiye şelale maşukiye piknik alanı maşukiye bungalov maşukiye şelale restaurant maşukiye aygır deresi maşukiye saklı bahçe maşukiye'de ne yapılır maşukiye kirazlı yaylası maşukiye kahvaltı yerleri şelale maşukiye etkinlik