Kerpe Gezilecek YerlerKerpe Gezilecek Yerler

Kerpe Hakkında


Kerpe, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı, şirin bir beldedir. Karadeniz’in Ege’yi anımsatan bir koyu gibidir. Kerpe, yemyeşil doğası ve temiz suları ile tercih edilen tatil yörelerinden biridir. Kerpe’nin tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de İstanbul’a yakınlığıdır.


Kerpe’nin Doğal Güzellikleri


Kerpe, yeşil doğası ve ormanları ile tam bir oksijen cennetidir. Tertemiz suları ile güvenle yüzülecek tatil beldeleri arasındadır. Kerpe’ye gitmek için en uygun vakitler, deniz sezonunun açıldığı yaz aylarıdır. İstanbul ve Kocaeli’ne yakınlığı nedeni ile hafta sonları ve yaz dönemleri bir hayli kalabalık olmaktadır. Kerpe’nin doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak için, nispeten tenha olan dönemleri tercih etmek gerekecektir. Kerpe için en uygun dönemler, hafta içi ve yazın ilk günleridir. Bu dönemler, kalabalıktan hoşlanmayan ziyaretçiler için, tercih edilecek zaman dilimleridir.Kerpe’nin Tarihi ve Tabiatı

Kerpe’nin tarihi, çok eskilere dayanmaktadır. Doğal bir liman olmasından ötürü, deniz ticaretinde çok eski dönemlere dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Cenevizliler, Bizans ve Roma İmparatorluğu’nda etkinlik göstermiş bir bölgedir. Çanak ve çömlek manasında Kalpe ismi, yörenin bilinen ilk ismidir. Tarihi ise milattan önce beşinci yüzyıla kadar uzanmaktadır.
Kerpe’de doğal kayalıklar ve ormanlar, göz dolduran bir zenginliktedir. Yöre, Karadeniz iklimini andırmaktadır. Hafif esen rüzgârlar, ferahlatıcı bir etki sunarken, denizi de ılık ve güvenlidir.

Kerpe’de Görülecek Yerler

Kerpe’de görülecek çok sayıda doğal güzellikler vardır. Doğal kamp yerleri, Ömerağzı piknik yeri bunlardan biridir. Tabiatı, denizi ile görülmesi önerilen yerler arasındadır.


Kerpe Nerede Haritakerpe plajı kerpe sahili kerpe pansiyon kerpe kamp kerpe apart kerpe yol tarifi kefken kayalıkları kerpe plajı kerpe kamp kerpe kartal kayalıkları kamp kerpe gezi tur kerpe kayalıkları