Sapanca Gezilecek YerlerSapanca Gezilecek Yerler

Sapanca Hakkında


Sapanca, Sakarya’ya bağlı sakin bir ilçedir. Doğal güzelliği ve İstanbul’a olan yakınlığı nedeni ile hafta sonu kaçamaklarının ilk tercihleri arasında yer alır. Stresli günlük yaşamından uzaklaşmak isteyenler, Sapanca’nın eşsiz dağ havasını ve göl kenarında dinginliği yaşamayı tercih etmektedir.
Her mevsim ayrı güzel olan Sapanca, dört mevsim boyunca misafirlerini ağırlamaktadır.
Derin bir tarihe sahip olan Sapanca, Britanya Krallığı, Frigyalılar, Bizanslılar ve Doğu Roma İmparatorluğu gibi devletlere de ev sahipliği yapmıştır.


Sapanca’da Mimar Sinan İmzası


Sakin ve saklı bir cenneti andıran Sapanca’da Osmanlı Devleti, bölgenin gelişebilmesi için paşalar görevlendirmiştir. Osmanlı Devleti tarafından bölgenin gelişimi için görevlendirilen Sarı Rüstem Paşa, burada yüz yetmiş ocaklı bir han inşa ettirmiş olmasının yanı sıra hamam, cami ve çarşı da yapılmıştır.
Sapanca’da yer alan imaretler ise Mimar Sinan imzası taşımaktadır. Sapanca’da bulunan Pertev Paşa Hanı ise yine Mimar Sinan’ın eseridir.Sapanca Gezilecek Yerler

Doğal güzelliği, eşsiz dağ havası ve huzur veren gölü ile Sapanca’da gezilip görülmesi gereken yerlerin başında ise Hükümet Konağı ile Sapanca Gölü gelmektedir.
Ayrıca bu şirin ve sakin ilçede Rüstempaşa Camii, Rahime Sultan Camii, Hasan Fehmi Paşa Camii, Vecihi Kapısı ve Camii Cedid de gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.
Sakin ve huzurlu bir doğa yürüyüşü yapılabilecek olan Sapanca’da göl kenarında bulunan restoran ya da kafelerde oturarak günün tüm yorgunluğundan kurtulabilirsiniz.

Kış mevsiminde Sapanca’yı tercih edenler ise Sapanca Gölü manzarasına sahip olan Kartepe’ye uğrayarak, kış sporlarının da tadını çıkarabilir. Ayrıca konaklama için birçok tesisin bulunduğu Sapanca’da zevkinize uygun bir tesiste konaklayabilir ve enfes kiremitte alabalığın tadını çıkarabilirsiniz.


Sapanca Nerede Haritasapanca nerede sapanca gezilecek yerler sapanca otelleri sapanca kahvaltı sapanca gölü sapanca pansiyon sapanca seyir terasi sapanca maşukiye derbent sapanca gezilecek yerler sapanca gölü kahvaltı sapanca maşukiye gezi