Kahramanmaraş Gezilecek YerlerKahramanmaraş'da Görülmesi Gereken Yerler


Kahramanmaraş Şehri Hakkında Bilgiler

Kahramanmaraş Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir şehirdir. Konumu itibari ile hangi bölgede olduğuna dair karışıklıklar bulunmaktadır. Hem Akdeniz bölgesine yakınlığı hem de güneydoğu Anadolu bölgesine yakınlığı dolayısı ile bir karışıklık yaratmaktadır. Fakat son bilgilere göre Kahramanmaraş güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Maraş şehri kurtuluş savaşı zamanında gösterdiği direnişleri ve mücadelesi sayesinde Kahraman unvanını alarak Kahramanmaraş ismine kavuşmuştur. Kahramanmaraş’ın çoğunluğunu Türkler oluşturmaktadır. Fakat Kürt ve Kafkas kökenleri de bu ilde yer almaktadır.

Kahramanmaraş’ın nüfusu 1.144.851’dir. Bu nedenle Türkiye’deki en büyük şehirler arasında 18.sırada yer almaktadır. Kahramanmaraş hem yemekleri ile hem de gezilecek yerleri ile ünlüdür. Hem Türkiye içerisinden hem de yurtdışından birçok insan Kahramanmaraş’a gelmektedir. Kahramanmaraş şehri hakkında bilgiler bu şekilde özetlenebilir.


Kahramanmaraş'ta Gezilecek Yerler

Kahramanmaraş hem doğal güzellikleri ile hem de tarihi yerleri ile gezmek için oldukça zaman gerektiren bir yerdir. Kahramanmaraş şehrinde gezilecek birçok lokasyon bulunduğundan gezmek için ortalama 3-4 gün yeterli olmaktadır. Aynı zamanda yazları bu şehir çok sıcak olduğundan dolayı gezmek için en iyi dönem sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler listesinin ilk başında şehrin simgesi olan Kahramanmaraş Kalesi bulunmaktadır. Geleneksel Maraş konakları da gezilmesi gereken yerlerdendir. Maraş’ın karakteristik özellikleri ile harmanlanmış bu tarihi konaklar mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Doğal güzellikleri olarakta Yeşilgöz Obruğu mutlaka görülmelidir. Bu lokasyonda yeşil ile mavinin uyumu göz kamaştırıcı olmaktadır. Diğer bir doğal güzellik ise Kapıçam Tabiat Parkıdır. Kahramanmaraş halkı için mesire yeri olan bu alanda endemik birçok bitki bulunmaktadır.


Kahramanmaraş’ta Ne Yenir?

Kahramanmaraş asıl olarak yemekleri ile ünlü olan bir şehirdir. Bu nedenle bu şehre gelen insanlar Kahramanmaraş’ta Ne Yenir? Sorusunu mutlaka sormaktadırlar. Bu sorunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. İlk olarak sadece Türkiye’de değil tüm dünyada ünlenen Kahramanmaraş dondurması bulunmaktadır. Maraş dondurması mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir. Acem pilavı da Kahramanmaraş’ın lezzetlerinden biridir. Ana yemek olan bu pilavın ana maddesi kuzu etidir. Son derece lezzetli olan bu pilav Kahramanmaraş’a gelindiğinde mutlaka denenmesi gereken bir yemektir. Maraş yoğurtlu kebapta Kahramanmaraş’ın lezzetlerinden biridir. Yoğurtlu kebaplar Türkiye’de birçok şehirde yapılmaktadır. Fakat Kahramanmaraşlılar bu kebabı kendilerine göre değiştirerek daha farklı bir hale getirmişlerdir. Zırhtan geçirilen et ile yapılan bu yoğurtlu kebap diğerleri ile arasına fark koymuştur. Kahramanmaraş’ın diğer lezzetleri ise ekşili dövme çorbası, Maraş tarhanası ve Maraş paçasıdır.

Kahramanmaraş’ta Nerede Kalınır?

Kahramanmaraş’ta Nerede Kalınır? Kahramanmaraş’ta konaklamak için birçok alternatif bulunmaktadır. Bunlardan en bilindikleri Hilton ve Ramada otelleridir. Kahramanmaraş köklü ve zengin bir tarihe sahiptir. Bu nedenle çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Şehir merkezinde kalmak her yere kolay bir şekilde ulaşmak için en iyi seçim olmaktadır. Şehir merkezindeki kalınacak yerler Şerife Hatun Apart Otel, Clarion Hotel, Otel Germanicia ve Kentpark Exclusive Butik Otel olarak sıralanabilmektedir.


Kahramanmaraş Nerede Harita