Ordu Gezilecek YerlerOrdu'da Görülmesi Gereken Yerler


Ordu Şehri Hakkında Bilgiler

Karadeniz bölgesini geziye çıkanların keyifli zamanlar geçirerek güzel anılarla ayrılacağı Ordu şehri hakkında bilgiler gezi tutkunlarının araştırdıkları konular arasındadır. Karadeniz’in yeşil ve mavisinin en iyi gözlemlendiği şehirlerden biri olan Ordu gerek doğası ile gerekse kendisine has mutfağı ile ziyaretçilerine birçok seçenek sunmaktadır.

Samsun ve Giresun illeri arasında bulunan şehrin tadını iyice çıkartmak için minimum üç gün ayrılması tavsiye edilmektedir. Tarihi ve kültürel seçeneklerin yanında doğa sporlarına gönül verenler için de pek çok seçenek sunan Ordu şehri tüm mevsimlerde çeşitli güzellikler barındırmakla birlikte özellikle bahar ve yaz ayları için eşsiz bir tatilin kapılarını ziyaretçilerine aralamaktadır.


Ordu'da Gezilecek Yerler?

Karadeniz’in tüm renklerini barındıran Ordu da gezilecek yerler denildiğinde sayısız seçenekleri olan bir liste bulunmaktadır. Bu sonsuz liste içerinden bir seçim yapmak her ne kadar zor olsa da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk gelen yerlerden bir tanesi Boztepe’dir. Şehre hâkim kuşbaşı benzersiz bir manzara sunan Boztepe’ye teleferik ile çıkılarak Karadeniz’in bahçelerinde toplanmış sıcak bir çayın keyfini çıkarıp şehrin güzel görüntüsünü seyretmek mümkün olmaktadır.

Şehrin tarihi ve kültürel yapısı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin tercih edebileceği Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi şehrin merkezinde bulunan mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Ücretsiz olarak gezebilen bu müze kendine has mimarisi ile ziyaretçileri adeta büyülemektedir. Şehrin merkezine oldukça yakın bir konumda bulanan Kurul Kalesi yerleşkesi Ordu şehrinin antik kültürü hakkında bilgi sahibi olmanız için mutlaka uğramanız gereken yerler içerisindedir. Ayrıca tarihe ve mimariye tutkusu olanların sütunları yüksek Osman Paşa Şadırvanı’nı, Saray Hamamı’nı, Taşbaşı Kilisesi’ni ve Hamidiye Camii’ni görmeden şehirden ayrılmaması önerilmektedir.

Karadeniz’in incisi olarak tanımlanan Ordu, doğa tutkunları için birbirinden güzel seçenekleri barındırmaktadır. Tabiatın en mükemmel görüntülerini kadrajınıza alabileceğiniz Ordu gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen mekanlar; Çamaş Kanyonu, Küpkaya Kanyonu, Asarkaya Kent Ormanı, Karaoluk Şelalesi, Kadıncık Şelalesi, Ohtamış Şelalesi, Perşembe Yaylası, Korgan Yaylaları, Argın Yayla, Gaga Gölü, Cotyora(Bozukkale), Ulugöl Tabiat Parkı, Tarnasuyu Vadisi, Yason Burnu, Hoynat Adasıdır. Ayrıca zeminden 200 metre yükseklikte bulunan Kordon Tepe, yamaç paraşütü yaparak adrenalin seviyesini yükseltmek isteyen doğa sevenler için bulunmaz bir fırsat sunmaktadır. Karadeniz’in soğuk sularında serinlemek isteyenler için Ordu Kadınlar Plajı, Uzunkum Plajı, Çaka Plajı, İnciraltı Plajı, Aktaş Plajı, Çınarsuyu Plajı, Kırkevler Plajı kesinlikle önerilmektedir.


Ordu'da Ne Yenir?

Kendine has mutfağı ile ayrı lezzetler sunan Ordu, Karadeniz’in tüm tatlarını içeren geniş bir yeme içme kültürüne sahiptir. Ordu'da ne yenir denildiğinde akla birbirinden lezzetli yemekler gelse de Ordu’ya gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetler; mısır unlu karalâhana, etli pancar sarması, beyaz mısır çorbası, pezik kavurması, pancar çorbası, kuru yufka, akkuş şeker fasulyesi, çilek reçeli, beyaz lahana sarması ve benzersiz kendine has ev baklavasıdır. Bu lezzetleri tatmak için şehrin herhangi bir yöresel lokantasına uğramanız yeterli olmaktadır.

Ordu'da Nerede Kalınır?

Ordu nerede kalınır sorusuna verilecek liste oldukça detaylı olabilmektedir. Sahil şeridinde bulunan ve eşsiz Karadeniz manzarasını izlerken dalga sesleri içerisinde güzel bir uyku çekebileceğiniz konaklama tesislerinden pansiyon ve otellere kadar birçok seçenek ziyaretçileri beklemektedir. Şehir merkezinde bulunan ve birçok imkânı sunan oteller şehir otellerini tercih edenler için oldukça uygun olabilmektedir. Diğer taraftan Ordu’nun eşsiz yaylalarında doğanın keyfini çıkarırken oksijen dolu bir tatilin tadına varmak isteyenler için sayısız yayla bulunmaktadır. Festivalleri ile de ün yapmış birçok yaylada bu festivallerin konuğu olarak eğlenebilmekte ve sonrasında çadır kurarak eşsiz Karadeniz yaylalarının tadı çıkarılabilmektedir.


Ordu Nerede Harita