Şırnak Gezilecek YerlerŞırnak'ta Görülmesi Gereken Yerler


Şırnak

Şehr-i Nur olarak bilinen Şırnak, Türkiye'nin doğusunda kalan ve muhteşem bir mimariye sahip olan güzide bir şehrimizdir. Çok eksi zamanlara dayanan bir tarihe sahip Şırnak, Kâtip Çelebi gibi birçok yazarın kitabına konu olmuştur. Birçok dönem ve padişah gören şehirde muhteşem güzellikte gezilecek alanlar bulunmaktadır.

Şırnak Gezilecek Yerler?

Şırnak gezilecek yerler listesi:
Kırmızı Medrese

Şırnak'ın batı tarafından kalan Kırmızı Medrese, çok eski zamanlarda yapıldığı bilinse de herhangi bir kitabe bulundurmaması nedeniyle tam tarih verilememektedir. Yapının içerisinde Ahmedi Ciziri'nin bir türbesi de bulunmaktadır. Ayrıca muhteşem bir mimariye sahiptir.

Finik Kalesi

Şırnak'a gidip kültür gezisi yapmak isteyenlerin ilk uğradığı yer olan Finik Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Siirt iline bağlıyken günümüzde Şırnak iline bağlı olmaktadır.

Mor Dodo Kilisesi

İnanç turizmi için önemli bir şehir olan Şırnak, birçok kiliseyi de bünyesinde barındırmaktadır. Yapımında sadece taş kullanılan kilise ibadete açıktır.

Zümrüt Kaplıcası

Şırnak ilinin Beytüşşebap ilçesine bağlı olan Ilıca köyünde bulunan Zümrüt Kaplıcası, termal turizmi açısından şehrin önemli alanlarından biridir. Çok eski zamanlardan beri varlığını sürdüren bu alan birçok cilt ve böbrek hastalığına iyi gelmektedir. Ayrıca romatizmal hastalığı olan kişiler de burada şifa bulabilmektedir.


Şırnak'ta Ne Yenir?

Gastronomi bölgesi olarak bilinen Doğu Anadolu Bölgesi'nin en lezzetli tatlarını barındıran Şırnak'ta çeşitli tatları bir arada bulabilirsiniz. Peki Şırnak'ta ne yenir?
Kutlık İçli köftenin Şırnak usulü olan Kutlık, içinde kıyma dışında ise yarma ve bulgur karışımı eklenmesiyle yapılan çok lezzetli bir içli köfte olmaktadır.
Perde Pilavı Dışı hamurdan oluşan perde pilavının aslı bakır tencere ile yapılamasıdır. Bu muhteşem lezzeti tatmak için mutlaka Şırnak'a gitmelisiniz.
Suryaz Şırnak iline özel olan Suryaz otu ile yapılan yemek, soğan ve baharatlarla birlikte muhteşem bir lezzete kavuşmaktadır.

Şırnak'ta Nerede Kalınır?

Şırnak'ta Nerede Kalınır? Şırnak'a gideceğiniz zaman orda kalmak için birçok seçeneğiniz bulunmaktadır. İsteyen kişiler pansiyon gibi günlük kiralık evlerde kalabileceği gibi isteyenler otelde de kalabilmektedir. Şehrin en çok tercih edilen yeri Şehr-i Nur Otel olmaktadır. Çünkü otel Şırnak merkezde bulunduğu için kolay ulaşılabilir bir alandadır. Ayrıca şehre yakın Divan Cizre Otel, Barden Otel, Marida Hotel gibi birçok otelde konaklama seçenekleri arasında yer almaktadır.

Şırnak Nerede Harita