Gümüşhane Gezilecek YerlerGümüşhane'de Görülmesi Gereken Yerler


Gümüşhane Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi'nin doğusunda bulunan Gümüşhane, Türkiye'nin muhteşem doğaya sahip olan illerinden biridir. Kış aylarında çok sert ve soğuk bir iklime sahip olan Gümüşhane ilini gezmek için en iyi tercih bahar ayları olmaktadır. Gümüşhane gezilecek yerler kısaca şöyle listelenebilir;


Satala Antik Kenti

Birçok imparatorluğu gören Satala Antik Kenti, bir zamanlar Roma İmparatorluğu'nun Fırat Nehri'ni koruyabilmesi için en önemli karargahlarından biri olmaktadır. Ayrıca burada Makedonya, Asur ve Bizans İmparatorluğuna ait kalıntılara rastlamak mümkündür.


Krom Vadisi

Birçok medeniyetten izler taşıyan Krom Vadisi, maden kaynakları bakımından oldukça zengin olmaktadır. Arkeolojik sit alanı olarak belirlenen vadide 15 tane kilise ile beraber bir tane de kemer köprü bulunmaktadır.

Karaca Mağarası

18 metre yüksekliğinde ve 256 metre uzunluğunda olan Karaca Mağarası hem kültür turizmi hem de sağlık turizmi açısından önemli olmaktadır. Devasa büyüklüğü ile ziyaretçilerinin ilgisini çeken mağara, astım hastaları için de oldukça önemlidir. Mağara içerisine giren astım hastaları kendilerini çok daha iyi hissetmektedir.

Zigana Turizm Merkezi

Kayak yapmayı sevenlerin kış aylarında sıklıkla tercih ettiği Zigana Turizm Merkezi, bahar aylarında da yürüyüş ve doğa tutkunlarını ağırlamaktadır. Kış aylarında gidenler için teleski ve baby lift bulunurken bahar aylarında gidenler için muhteşem yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Tomara Şelalesi

25 metre yüksekten akan ve 40 noktadan çıkabilen suyu ile Tomara Şelalesi, yerli halk tarafından ''Kırık Gözeler'' olarak da adlandırılmaktadır. Şelale çevresinde ziyaretçilerin yürüyebileceği yürüyüş alanları ve restoranlar bulunmaktadır.

Gümüşhane'de Ne Yenir?

Gümüşhane'ye gittiniz gezdiniz peki Gümüşhane'de ne yenir? Karadeniz'in deniz görmemiş ili olan Gümüşhane, Karadeniz mutfağı açısından oldukça zengin bir alan olmaktadır. Burada bölgeye özel olan dut pestili, kuşburnu marmelatı, gendime pilavı, kuymak, erişte, golot, siron gibi birçok lezzeti bir arada bulabilirsiniz.

Gümüşhane'de Nerede Kalınır?

Peki bu muhteşem doğaya sahip Gümüşhane'de nerede kalınır? Doğa ile iç içe olmak isteyenler Gümüşhane'de bulunan bungalov evlerinde çok uygun ücretler ile kalabilmektedir. Bungalov evlerini tercih etmeyenler ise günlük pansiyon evlerde kalabileceği gibi Grand Yeniçeri Otel, Çimenler Otel, Frans Teras Otel gibi otelleri de tercih edebilirler.


Gümüşhane Nerede Harita