Amasya Gezilecek YerlerAmasya'da Görülmesi Gereken Yerler

Amasya'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?


Amasya'da gezilecek yerler nerelerdir? Amasya gezme alanı bakımından oldukça fazla yere sahiptir. Karadeniz bölgesinde yer alıyor olması nedeni ile muhteşem bir doğaya sahiptir. Tarihi olarakta fazla esere ev sahipliği yapan kent şehzadeler şehri olarakta bilinmektedir.


Amasya Kalesi

Eski tunç çağından bugüne kadar ulaşmış bu kale şehrin tepesinde yer almaktadır. Sunmuş olduğu muhteşem kent manzarası ile görülmeye değer eserler arasında yer almaktadır. Osmanlı döneminde şehzadelere sancak olmuş bu kalede pek çok tarihi kalıntı bulunmaktadır.


II. Bayezid Külliyesi

Bu külliye Osmanlı padişahı 2.Bayezid tarafından inşa ettirilmiştir. İçerisinde bir de cami bulunan külliye Osmanlı mimarisinin en değerli motif ve işlemelerini barındırmaktadır.


Burmalı Minare Cami

Selçuklu Devleti zamanından bugüne kadar ayakta kalmış eser burma şeklinde tasarlanmış cami minaresi ile dikkat çekmektedir. Başlangıçta ahşaptan yapılan minare daha sonra yaşanan bir yangın sebebiyle betonarme şekilde yeniden inşa edilmiştir.


Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları

M.Ö 333 yılından bugüne kadar ulaşmış bir doğa harikasıdır. İçerisinde o dönemin krallarına ait mezarlar bulunan bu yapı büyüleyici bir özeliktedir. Yapıya tırmanarak çıkılmaktadır. Dağın tepesinde Amasya şehrinin muhteşem manzarası bulunmaktadır.


Amasya'da Ne Yenir?

Amasya şehrine ziyarete gidenlerin en merak ettiği konulardan birisi de Amasya'da ne yenir? Sorusudur. Amasya boranisi, kesme hamur çorbası, şıngır kebabı, Amasya dolma içi, sıkma tarhana çorbası, bıdıklı çorba, patlıcan pehli, helle çorbası, tırtıklı baklava, Amasya ayva gallesi, çatal çorba, bakla dolması, Amasya dene hasudası, Amasya bat yemeği ve Amasya keşkeği yöreye has malzemeler ve pişirme teknikleri ile hazırlanan lezzetler arasında yer almaktadır.Amasya'da Nerede Kalınır?

Amasya'da pek çok otel, butik otel ya da konak bulunmaktadır. Bu işletmelerden en meşhur ve konforlu olanları şunlardır; Emin Efendi konakları, Ziyabey konağı, Gözlek termal tesisleri, Lale Han otel, İlk konak butik otel, Kehribar otel, Amasya Ayşe Hanım konağı, Amasya Beyoğlu otel, Hatunca butik otel ve Bayezid Han konağıdır. Bu mekanlar Amasya'da nerede kalınır? Aramalarında başı çeken adreslerdir.


Amasya Nerede Harita