Giresun Gezilecek YerlerGiresun'da Görülmesi Gereken Yerler


Karadeniz’de Adeta Bir Cennet: Giresun

Doğu Karadeniz bölgesinde konumlanmış olan Giresun doğal güzellikleriyle milyonlarca gezgini her sene kendine çekmektedir. Sınır komşuları Ordu, Erzincan, Sivas, Trabzon ve Gümüşhane’dir. Nüfus bakımından da oldukça zengin olan ilimizin ortalama nüfusu 450 bin civarıdır. Tüm Karadeniz Bölgesi illerinde olduğu gibi Giresun ili de yıl boyunca bolca yağış alır. Bu yağışlar doğal güzelliklerin canlanmasına, çay ve fındık tarımı yapılmasına ve daha birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Giresun fındık üretiminde de Türkiye’de ilk sıra da yer almaktadır.


Giresun’un İlçeleri

Hepsi ayrı ayrı bir doğa harikası olan 15 adet ilçesi bulunmaktadır. Hem Karadeniz kıyısında hem de iç kesimlerde bulunan bu ilçeler birbirinden farklı güzelliklere sahiptir. Bulancak, Alucra, Çanakçı, Dereli, Çamoluk, Doğankent, Eynesil, Espiye, Görele, Keşap, Güce, Piraziz, Tirebolu Şebinkarahisar ve Yağlıdere ilçeleri Giresun ilinin sınırları içerisinde yer alan yerlerdir. Giresun ilçeleri arasında Piraziz, Bulancak, Keşap, Espiye, Tirebolu, Görele ve Eynesil Karadeniz kıyı şeridinde konumlanırken diğer ilçeler iç kesimlerde yer almaktadır.


Giresun’da Gezilecek Yerler

Tabiat güzellikleri ve fındığı ile ünlü olan Giresun ili hem doğanın muhteşem yeşili ve hem de Karadeniz’in harika mavisi ile mutlaka görülmesi gereken şehirlerimizden bir tanesidir. Ayrıca Karadeniz rotası yapmak isteyenlerin de uğrak yerlerinden biridir. Ordu, Samsun, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin gibi bir rota izleyerek hem tüm Karadeniz’i gezebilir hem de Karadeniz’in harika güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Giresun’da gezilecek yerler daha çok yayla turizmi ve bunun yanı sıra birkaç tarihi kalıntı ile kültür turizmi olarak düşünülebilir. İşte sizlere mutlaka gezilmesi gereken yerler:

1-Giresun Kalesi

Giresun’a ziyaretinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden ilki Giresun Kalesi’dir. Kale üzerinden Karadeniz’in muhteşem mavisinin tadını çıkarabilir hem de etrafında bulunan sosyal tesislerle çay içerek keyif yapabilirsiniz.

2-Kulakkaya Yaylası

Yayla turizminde turistlerin uğrak yerlerinden bir tanesi olan Kulakkaya Yaylası yemyeşil doğası, endemik bitkileri, akarsuları ile doğa yürüyüşü yapabileceğiniz, mis gibi havayı içinize çekerek kamp yapabileceğiniz nadide yerlerden bir tanesidir. Yaz dönemlerinde Karadeniz’in olmazsa olmaz şenliklerinin tarihlerini de takip ederek gezi tarihinizi ona göre ayarlayarak Karadeniz kültürüne ortak olabilirsiniz.

3-Sis Dağı Yaylası

Trabzon ve Giresun illerinin kesişim noktasında yer alan Sis Dağı Yaylası tam bir tabiat harikasıdır. Hem Trabzon’dan hem Giresun’dan yerli misafirlerin yanı sıra yine binlerce turistin uğrak yerlerinden bir tanesidir.

4-Giresun Adası

Giresun merkeze oldukça yakın olan ada üzerinde bulunana bitki çeşitliliği ile görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. Giresun Adası’nın adı mitolojik efsanelerde de yer almaktadır. Tarihi kaynaklara göre savaş tanrısı Ares tapınağı ile Sinop Piskoposu Agias Phokas’ın manastırı bu adada yer almaktaydı. Günümüzde de sur kalıntıları, kuleler, manastır ve bazı yapı temelleri kalıntıları ada üzerinde bulunmaktadır. Adaya yaz sezonu boyunca Giresun Limanı’ndan tekne turları ile ulaşabilirsiniz.

Giresun’da Ne Yenir?

Karadeniz denildiğinde akla gelen birçok yerel tat bulunmaktadır. Peki, Giresun’da ne yenir? Karalâhana çorbası, fasulye diblesi, kiraz kavurması, karalâhana sarması, hamsi böreği ve ısırgan çorbası Giresun’da mutlaka tadılması gereken yöresel lezzetlerdir. Ayrıca Görele pidesi de oldukça ünlüdür.

Giresun’da Nerede Kalınır?

Türkiye’nin en güzel ve en doğal şehirlerinden biri olan Giresun’da konaklama için oldukça çeşitli seçeneğiniz bulunmaktadır. Tercih ettiğiniz tatil türüne göre size uygun konaklama türünü tercih edebilirsiniz. Peki, Giresun’da nerede kalınır? Yaz aylarından yapacağınız tatillerde sahil kenarında bulunan ve denize girebileceğiniz pansiyon ve otelleri tercih edebilirsiniz. Yayla tatillerinizde de yine otel ve pansiyonlar mevcuttur. Ayrıca bazı ilçe merkezlerinde bulunan öğretmenevlerini de tercih edebilirsiniz.


Giresun Nerede Harita