Gaziantep Gezilecek YerlerGaziantep'de Görülmesi Gereken Yerler

Gaziantep Şehri Hakkında ve Gezilecek Yerler?


Gaziantep gezilecek yerler oldukça fazladır. Çünkü Gaziantep şehri tarih boyunca birçok devlet ve millete ev sahipliği yapmıştır. Roma, Abbasi, Osmanlı ve Anadolu Selçuklu devleti bu topraklar üzerinde uzun yıllar hüküm sürmüştür. Bu nedenle bu devletlerden günümüze pek çok sayıda tarihi yapı ve eser kalmıştır. Gaziantep şehrinde gezmek isteyenler için şehrin en turistik mekanları şunlardır;

• Gaziantep kalesi; köklerinin hangi devlete dayandığı belirsiz olan bu kale oldukça eskidir. İçerisinde Gaziantep savunması ve kahramanlık panoraması müzesi yer almaktadır.

• Bayazhan Gaziantep kent müzesi; Gaziantep şehri hakkında bilgiler vermektedir. İçeresinde el sanatları, yemekler, müzikler ve pek çok şehrin kültürünü yansıtan eserler bulunmaktadır.

• Tarihi Antep evleri; Gaziantep şehrinde gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Bu taş mimari yapıda bulunan evler eskiden Ermeni ve Müslüman kişilerin bir arada oturduğu günümüzde ise restore edilerek müze ya da kafe şeklinde kullanılan tarihi alanlardır.

• Emine Göğüş mutfak müzesi; Gaziantep şehrine özel lezzetler ve mutfak kültürünün yansıtıldığı müzedir.

• Şahinbey savaş müzesi; Kurtuluş savaşı döneminde gösterdiği direniş sebebiyle heykellerin yapıldığı ve sergilendiği müzedir.

• Oyun ve oyuncak müzesi; içerisinde pek çok Türk yapımı oyuncak içeren bir müzedir.

• Zeugma mozaik müzesi; Dünya'da ünlü ''Çingene Kızı'' isimli çalışma bu müzede yer almaktadır. Dünyanın en büyük ikinci müzesidir.

• Yesemek açık hava müzesi; Unesco tarafından düzenlenen koruma listesinde geçicide olsa yer almaktadır.


Gaziantep'te Ne Yenir?

Gaziantep'te ne yenir? Diye merak edenler için pek çok seçenek mevcuttur. Çünkü Gaziantep pek çok kültür ve medeniyete kapılarını açmış köklü bir geçmişe gastronomi şehridir. Bu nedenden mutfak kültürü oldukça gelişmiştir.
Ticaret yolları üzerinde bulunması sebebiyle pek çok insan tarafından ziyaret edilen bu şehir pek çok tat ve lezzete sahip zengin mutfağı ile oldukça doyurucudur. Gaziantep lezzetlerinden bazıları şunlardır; Ali nazik kebabı, nohut kebabı, patlıcan kebabı, batma kaymak, lahmacun, elma kebabı, ayva kebabı, firik pilavı, içli köfte, simit kebabı, nohut dürüm, Antep fıstıklı börek, pirpirim aşı, mahşe, cartlak kebabı, kakırdaklı börek, cacıklı Arap köftesi, yağlı köfte, iç katması ve taraklık tava bu lezzetlerden sadece birkaçıdır.


Gaziantep Şehrinde Nerede Kalınır?

Gaziantep şehrinde nerede kalınır? Sorusu şehir dışından gelen ziyaretçiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Konaklama için pek çok uygun ve şehir merkezine yakın seçenekler bulunmaktadır.

Gaziantep şehri özellikle otel, butik otel, otantik otel ve konak oteller bakımından oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Anadolu evleri, Best Western Ravanda hotel, Rahmi Bey konağı butik otel, Doubletree By Hilton Gaziantep, Ali Bey konağı, hotel Novotel Gaziantep, Holiday Inn Gaziantep, Gaziantep Şirehan hotel, Tuğcan otel, Divan Gaziantep, Hampton by Hilton Gaziantep ve Grand hotel Gaziantep en çok tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır.


Gaziantep Nerede Harita