Konya Gezilecek YerlerKonya'da Görülmesi Gereken Yerler


Konya Şehri Hakkında Bilgiler

Geçmiş dönemlerden beri Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Konya, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Konya şehri hakkında bilgiler, birçok insan tarafından merak edilmektedir. Konya şehri hakkında belli başlı bilgileri şu şekilde sıralamak mümkündür.

Konya bünyesinde otuz bir tane ilçe barındırmaktadır ve Türkiye'nin yüz ölçümü açısından en geniş ve en kalabalık yedinci şehri olmaktadır. İki bin on dört yılında il olarak ayrılan Konya, ekonomik açıdan da oldukça gelişmiş bir şehir olmakla birlikte, Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerinden biridir. Konya'da bulunan ve dünyanın en eski yerleşkelerinden biri olan Çatalhöyük, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alınmaya hak kazanmıştır. Karamanoğullarının ve Anadolu Selçuklularının başkenti olmuş olan Konya, eşsiz bir geçmişe, tarihsel zenginliğe ve doğal güzelliğe sahiptir.


Konya'da Gezilecek Yerler?

Konya'da gezilecek yerler, iyi bir planlama yapılarak ortalama üç gün içinde tamamlanabilmektedir. Çok geniş bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapan ve muhteşem bir doğal güzelliği bulunan bu şehrin ilk gezi turu kesinlikle Mevlâna Celaleddin Rumi Müzesi ve Türbesi ile başlatılmalıdır. Bin iki yüz elli bir yılından, bugüne kadar tarihini koruyarak gelmeyi başarmış olan Karatay Medresesi Konya'da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır, bu medrese her sene yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Konya gezi rehberi oluşturulurken görülmesi gereken en önemli yerlerden biri de Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmış olan, Alaeddin Tepesi ve Alaeddin Camidir. Konya'da Selimiye Cami, Yerköprü şelalesi, Sille Köyü, İnce Minareli Medrese, Konya Arkeoloji Müzesi, Şemsi Tebrizi Müzesi, Konya Etnografya Müzesi, Kyoto Japon Parkı, Nasreddin Hoca Güldürmece Parkı, Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Kuğulu Park Mesire Yeri gibi sayısız doğal güzellik ve tarihi mekân bulunmaktadır.


Konya'da Ne Yenir?

Konya'da gezintiye çıkan ve bu şehirde tatil yapan insanların en büyük merak konularından biri Konya'da ne Yenir? Sorusunun cevabıdır. Milattan önce yedi bin yılında kurulmuş olan bu şehir sayısız medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve eşsiz yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Mevlevi ve Selçuklu mutafının esintilerini hissedeceğiniz Konya mutfağının en meşhur yemekleri arasında etli ekmek, bamya çorbası, ovmaç çorbası, tirit, fırın kebabı, Arap köfte, arabaşı çorbası, yağ somunu, sac arası, küflü peynir, Mevlâna şekeri ve zerde gibi lezzetler yer almaktadır.

Konya'da Nerede Kalınır?

Konya'ya gelecek kişilerin merak konularından bir diğeri, Konya'da nerede kalınır? Sorusunun cevabıdır. Konya ya her sene sayısız turist gelmesi nedeni ile bölgenin merkezinde ve beldelerinde konaklayacak birçok otel, pansiyon ve lüks otel bulunmaktadır. Hangi bölgede vakit geçirmek istediğinize karar vererek, bu alanda bütçenize uygun konaklama mekânı bulabileceğiniz sayısız seçeneğiniz olacaktır.


Konya Nerede Harita