Osmaniye Gezilecek YerlerOsmaniye'de Görülmesi Gereken Yerler


Osmaniye Şehri Hakkında Bilgiler

Osmaniye Türkiye'nin güzide şehirlerinden bir tanesidir. Osmaniye Şehri Hakkında Bilgiler turistlik amaçlı ziyaret edecekler tarafından da araştırılmaktadır. Osmaniye bölgede bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri olmasıyla birlikte tarihi M.Ö 3000 yıllarına dayanmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kent, Ceyhan Irmağı havzasında bulunması sebebiyle bereketli topraklara sahiptir. 1933 yılına kadar il olan Osmaniye, 1933 yılında kaldırılan Cebelibereket ilinin yerine ilçe olarak Adana'ya bağlanmıştır. Daha sonra 26 Ekim 1996 tarihinde TBMM'nin verdiği kararla Osmaniye yeniden il olmuştur.

1. Dünya Savaşı sırasında Fransız ve İngilizler 'in işgaline uğrayan kent, Ermeniler ile de çete harbinde bulunmuştur. Bu harp 7 Ocak 1922 tarihinde son bulmuştur. Bu sebeple 7 Ocak her yıl Osmaniye'nin kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır.


Osmaniye'de Gezilecek Yerler?

Osmaniye birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için kültürel ve tarihi çok farkı uygarlıklardan eserler barındırmaktadır. Bu yönüyle 'Kaleler şehri' olarak bilinen kentte birçok kale vardır. Osmaniye'de Gezilecek Yerler? Kastabala Antik Kenti, Savranda Kalesi, Torakkale Kalesi, Kürek Kalesi, Mitisin Kalesi, Karafenk Kalesi, Karatepe Kalesi, Heçkeren Kalesi, Haruniye Kalesi, Karaçay Aile Piknik Alanı, Karatepe Aslantaş Milli Parkı, Çiftmazı Tabiat Parkı, Kadirli Ala Camii, Gaffarlı Taş Köprü, Kırmıtlı Kuş Cenneti, Osmaniye Kaplıcaları, Şarlak Şelalesi olarak listelenebilir.


Osmaniye'de Ne Yenir?

Kültürümüzde yemek çok önemli bir yere sahiptir. Her yöremizde farklı, birbirinden güzel lezzetler tatmak mümkündür. Osmaniye'de Ne Yenir? Denildiğinde birçok kentimiz gibi Osmaniye'nin de kendine has yöresel yemekleri olduğu söylenebilir. Osmaniye denince akla gelen lezzetleri sizler için derledik.

Osmaniye simidi, Bazlama, Kete, Sıkma, Tırşik çorbası, Çakıldaklı çorba, İçli köfte, Mahluta çorbası, Zorkun tava, Ekşili köfte, Kızılcık şurubu, Kaburga dolması, Kabak çiçeği dolması, Tavuk dolması, Ekşili ebegümeci, Pirpirim cacığı, Asıda tatlısı, Nar ekşisi şerbeti, Meyankökü şerbeti, Gül şerbeti, Böğürtlen şurubu, İncir tatlısı, Sarı burma tatlısı, Karakuş tatlısı yöresel lezzetlerden bazılarıdır.

Osmaniye'de Nerede Kalınır?

Osmaniye kültürel miraslarıyla, gezilecek yerleriyle, kaplıcalarıyla yerli yabancı turistler tarafından ilgi gören ve sıklıkla ziyaret edilen bir kenttir. Osmaniye'de Nerede Kalınır? Osmaniye'de konaklama imkânı oldukça rahattır. Kent merkezinde her bütçeye uygun oteller mevcuttur.


Osmaniye Nerede Harita