Hatay Gezilecek YerlerHatay'da Görülmesi Gereken Yerler

Hatay Şehri Hakkında Bilgiler


Hatay, Türkiye de bulunan bir ildir. 23 Temmuz 1939 tarihinde anavatana katılmıştır.


Hatay'da Gezilecek Yerler?

Hatay da gezilecek yerler oldukça fazladır. Şehrin güzelliği ve tarihi dokusu sizi kendinize bağlayacak ve tekrar gelmek isteyeceksiniz. Hatay'ı gezmek için 2-3 gün yeterli olacaktır. Hatay'da sayamayacağımız kadar müze, plaj, cadde, nehir, göl, park, yayla bulunmaktadır.

Musa ağacı birçok turist tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir yerdir. Musa Ağacının geçmişi oldukça köklüdür. Musa ağacının hikayesi; Hz. Musa ve Hz. Hızır birlikte Musa Dağı'na gitmek üzere yola çıkmışlar, yolda giderken Musa Ağacının olduğu noktada Hz. Musa su içmek için durmuştur. Bastonunu ağacın bir kenarına koymuş, dönüp baktıklarında bastonu koyduğu yerin yeşerip fidan haline geldiğini görmüşlerdir. O günden sonra bu ağaç ziyaretçi toplamaya başlamıştır.

Eski Antakya Evleri; dar sokaklarda yan yana bulunan tarihi ve renkli evler, avlu duvarlarına gizlenmiş kendine has dokuları ile geçmişe hayat vermektedir.

İskenderun Körfezi; Hatay ve Adana'nın tam ortasında bulunan körfez ulaşım ve ticaretin gelişmiş olduğu önemli bir limandır. Güzel manzaralarıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Antakya Mozaik Müzesi: Mitolojik izlerini günümüze kadar taşıyan önemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Müzede sergilenmekte olan mozaik eserler kalitesini ve zenginliğini hala korumaktadır. Bu yüzden dünyadaki en zengin 2. mozaik müzesi olarak geçmektedir. 15 TL giriş ücreti bulunmaktadır.

Karaağaç Plajı yumuşacık kumları ve sıcacık denizi ile gidenleri mest etmektedir.

Uzun Çarşı Caddesi; oldukça eski bir tarihe sahip olan bu çarşı, cami, havra ve kilise arasında kalan hoşgörüsü ile tanınan önemli bir kültür merkezidir.


Hatay'da Ne Yenir?

Hatay gezilecek yerlerde olduğu kadar gastronomisiyle de başarılıdır. Hatay'da ne yenir sorusunun cevabı oldukça fazladır. Hatay kebapları, künefesi, çorbaları ile oldukça zengin bir mutfağa sahiptir.

• Ekşi Aşı Çorbası: Hatay mutfağındaki temel çorbalardan birisidir.

• Zahter Salatası : Ana yemeklerin yanında sunulan bir salatadır.

• Künefe: İçerisinde özel peynir ve beyaz şeker bulunur, üstüne şerbet dökülür.

• Tepsi ve Kağıt Kebabı: Sebze ve et buluşması ile ortaya mükemmel bir lezzet çıkarmaktadır.

Hatay'da Nerede Yenir

Yusuf Dayı Kahvaltı Salonu; Hatay da unutulmayacak bir kahvaltı yapmak için gitmeniz gereken restoranların başında gelmektedir.

Avlu Restoran: Şık bir restoranda güzel et yemekleri, kebaplar, tereyağlı humus gibi yemekler için gitmeniz gereken bir yerdir.

Sini Kebabı-Pöç Kasabı: Tepsi eti olarak adlandırılan bu kebabı Hatay da tatmak için gitmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Sultan Sofrası: Yöresel yemeklerin buluştuğu bir adres olan bu lokanta Hatay'a özgü birçok lezzetin bulunduğu bir adrestir.

Hatay'da Nerede Kalınır?

Hatay'da nerede kalınır sorusunda birçok seçenek bulunmaktadır. Deniz manzaralı, doğa içinde olmak üzere birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Otel fiyatları kalacak kişi sayısı, odanın konumu, kaç gün konaklama yapılacağına göre değişiklik göstermektedir. Otelde kalmak istemeyenler ise kendilerine özel villa veya ev tutarak kendi yemeklerini de yapma imkânı bulabilirler.


Hatay Nerede Harita