Datça Gezilecek YerlerDatça Gezilecek Yerler

Datça


Muğla'nın sakinliği ve birbirinden güzel koyları ile ünlü ilçesi Datça, her göreni kendisine hayran bırakacak kadar muhteşem. Bir yanı Akdeniz kıyılarında, bir yanı Ege Denizi'nde bulunan Datça'nın ünü Türkiye sınırlarını aşmış durumda. Sadece doğal güzellikleri ile değil tarihi bölgeleri ile de dikkat çeken Datça, tarih boyunca bir liman kenti olma özelliğini hep korumuştur.


Knidos


İlçenin en uç noktasında bulunan Knidos, geçmişi MÖ 2000'li yıllara kadar uzanan bir liman kentidir. Kazı çalışmalarının halen devam ettiği bölgede tapınaklar, güneş saati gibi kalıntılar bulunur. 1960'lı yıllarda buradan kaçırılan tarihi eserler olduğu bilinir.Palamutbükü ve Kargı Koyu

Datça'nın en güzel denizlerinden bir tanesidir. Masmavi ve berrak suları yüzerken denizin dibinde hareket eden denizyıldızlarının görünmesine imkân tanır. Deniz kenarından başlayarak yukarı doğu çıkan yeşillik alanlar ise koya başka bir güzellik katar.
İlçe merkezine çok yakın bir konumda bulunan Kargı Koyu da tıpkı Palamutbükü gibi tarifsiz güzellikte bir koydur. Koy etrafında günün tamamının geçirilebileceği tesisler bulunur.

Eski Datça

Merkeze on dakika uzaklıkta bulunan Eski Datça, mimarisi ile dikkat çeker. Ayrıca bu mahalle ünlü şair Can Yücel'in ömrünün sonuna kadar yaşadığı yerdir.
Datça denilince akla ilk önce badem gelir. Dünyanın en iyi bademi olarak tanımlanan bademlerin farklı çeşitleri vardır. Balı da bir o kadar lezzetlidir. Bu iki ürüne ek olarak zeytinyağı ve zeytinyağından yapılan ürünler de satın alınabilir.


Datça Haritamuğla datça da yaşamak muğla datça şehir merkezi muğla datça gezilecek yerler muğla datça otelleri datça muğla kaç km muğla datça harita muğla datça gezilecek yerler datça gezilecek yerler muğla gezilecek yerler datçada gezilecek yerler datça'da ne yenir muğla merkez gezilecek yerler datça çarşısı datça muğla arası gezilecek yerler 2 günlük datça tatili datça turu datça resimleri datça tatil planı datça tarihi datça geçmişi datça güzellikleri