Alanyada Gezilecek YerlerAlanyada Gezilecek Yerler

Alanya Hakkında


Her bir yanı cennet olan ülkemizin en önemli ve ünlü ilçelerinden biridir Alanya. Şehir merkezine 154 kilometre uzaklıkta dev bir tatil beldesidir.


Alanya'nın Tarihçesi


Alanya kuzeyden Toros Dağları ile bakışan, güney cephesinde ise Akdeniz' i bulunduran ufak bir yarımada üzerindedir. Antik Çağ' da bulunduğu konumundan dolayı kimi zaman "Pamfilya" kimi zaman ise "Klikya" olarak adlandırılmıştır. Ne zaman ve hangi topluluk tarafından kurulduğu bilinmeyen Alanya'nın eski ismi de "Korakesium" olarak bilinmektedir. Bizans zamanında "Kalanoros" Alaaddin Keykubat Dönemi'nde ise "Alaiye" isimlerini alan kente, Kemal Atatürk yaptığı ziyaret sonucu " Alanya" ismini vermiştir. Ünlü kent, Piri Reis, İbn- i Batuta ve Evliya Çelebi gibi seyyahların eserlerinde de yer almaktadır.Alanya' da Gezilebilecek Yerler

Tatil denince akla gelen ilk yerlerden biri hiç şüphesiz ki Alanya'dır. Plajlarının yanı sıra gezilecek güzel yerlere de sahiptir. Eğer bir gün yolunuz Alanya' ya düşerse mutlaka Dim Çayı ve Dim Mağarası'na uğramalısınız. Çok keyif alacağınız bir başka yer ise Alanya Seyir Terası'dır. Bir yandan çayınızı yudumlayıp diğer yandan ise bölgeyi kuşbakışı izleyebilirsiniz. Daha farklı yerler olarak Damlataş Mağarası’nı, Alanya Kalesi'ni, Kızılkule'yi de gezip görebilirsiniz.

Alanya'nın Turizmde Önemi

Alanya her yıl yerli - yabancı birçok turistin ilgi odağıdır. Tatil mevsimi başlamadan çok öncesinde otellerde yaz için yer ayırtanlar bile vardır. Kalabalık plajları, gece kulüpleri ile Alanya her zamanki gibi dikkat çekmeye devam etmektedir.


Alanya Nerede Haritaantalya alanya antalya alanya gezilecek yerler alanya gezilecek yerler alanya antalya gezilecek yerler kaşda gezilecek yerler alanya'da ne yenir antalya alanya merkez gezilecek yerler alanya çarşısı alanya kumluca arası gezilecek yerler 2 günlük alanya tatili alanya turu alanya resimleri alanya tatil planı alanya tarihi alanya geçmişi alanya güzellikleri