Ayvacık Gezilecek YerlerAyvacık Gezilecek Yerler

Ayvacık Hakkında


Çanakkale ilçesi olan Ayvacık merkeze 72 kilometre uzaklıktadır. Tatile gitmek isteyen insanların merak ettiği bir yerler arasındadır.
Ayvacık’ta ilk yerleşmeler 16 yüzyıl başlarında görülmüştür. Aynı zamanda dünyanın ilk felsefe okulu da burada kurulmuştur. Organik Kültürler Diyarı olarak da bilinen Ayvacık oldukça güzel kumsallara ve insanın ruhunu güzelleştiren bir doğaya sahiptir.


Ayvacık’ta Görülmesi Gereken Mekânlar


Ayvacık’ta gezilmesi gereken birçok yer bulunuyor. Bu yerler arasında Kaz Dağları ilk sırada yer alıyor. Yüzyıllar boyunca efsanelerin odağı haline gelen Kaz Dağları çok zengin bir ekosisteme sahiptir. Chryse Antik Kenti de insanların ilgisini çeken gezi noktasıdır. Homeros’un yazdığı İlyada destanında da buranın adı geçmektedir. Assos Kenti ise mutlaka görülmesi gereken tarihi bir mekândır.
Kayalık bir tepenin üzerinde kurulmuş olan bu kent Midilli Adası’nda yaşamış olan Methymna Kentilileri tarafından meydana getirilmiştir. Şahinderesi Kanyonu, Babakale, Behramkale Köprüsü de diğer görülmesi gereken mekânlar arasında sıralanabilir.

Ayvacık’ta Ne Yenir?


Son derece iyi restoranlara sahip olan Ayvacık mutfak kültürü bakımından da son derece zengindir. Çanakkale’ye özgü yemek kültürü ile insanlar eşsiz bir deneyim yaşama imkânı bulabiliyorlar.
Deniz ürünlerini çok rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Orfoz ızgara, kılıç balığı, levrek, çiroz ve karides bol tüketilen deniz ürünleridir. Patlıcan salatası, şakşuka, haydari, kalamar dolması da mutlaka tadına bakılması gereken lezzetler arasındadır. Yemekten sonra ise damla sakızlı bir dibek kahvesi ile yemek saatinizi sonlandırabilirsiniz.
Ayvacık Nerede HaritaAyvacık nerede nasıl gidilir Ayvacık nerede kalınır Ayvacık hangi ilde Ayvacık görülmesi gereken yerler Ayvacık izmir gezilecek yerler Ayvacık izmir gezilecek yerler Ayvacık izmir otelleri